Sprawozdanie z wizyty gości z Hranic


We wtorek, 9 listopada br. na zaproszenie p. Elżbiety Siemieniuk (koordynatorki wymiany) przyjechała do naszej szkoły delegacja z czeskiej szkoły ZS 1. maje z Hranic. Byli do uczniowie w wieku 11-13 lat (10 osób) oraz dwie nauczycielki. Przyjechali pociągiem na Dworzec Centralny w Warszawie. Do Warszawy jechali około 6 godzin, a przybyli do naszej szkoły o godz.16:30. Zostali ciepło przywitani przez dyrekcję, nauczycieli i rodziny, u których mieli zamieszkać. Program wieczorny gościom zapewniły rodziny przyjmujące.

Następnego dnia, w środę, Czesi zostali oprowadzeni po naszej szkole, a potem udali się na zajęcia lekcyjne razem z polskimi dziećmi. Byli na zajęciach plastyki (p. Teresa Zakrzewska), gdzie lepili anioły z masy solnej. Na wspólnej lekcji języka angielskiego (p. Valentyna Boyko) rozmawiali o Polsce, o swojej szkole w Hranicach i szkole polskiej jaką zobaczyli. Natomiast na lekcji języka polskiego (p. Agnieszka Bartosz) mieli możliwość uczyć się mówić po polsku. W południe odbył się apel z okazji Dnia Niepodległości, w którym uczestniczyła delegacja czeska. Po apelu na dużej sali gimnastycznej odbył się mecz w dwa ognie z drużynami składającymi się z dzieci z Polski i Czech. Po południu odbyła się piesza wycieczka po Konstancinie (przewodnik w j. czeskim - p. Marzena Guszkowska ). Wieczorem pojechaliśmy na zakupy do Piaseczna.

W czwartek, 11 listopada Czesi uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Konstancinie Jeziornie. Oglądali występy młodzieży i przemowę burmistrza, a następnie o godz. 13.00 wystartowali w IV Biegu Niepodległości wspólnie z uczniami z naszej szkoły. Po zakończonym biegu, rodziny u których przebywali Czesi, zorganizowały indywidualne plan spędzenia czasu.

W piątek, 12 listopada, wspólnie zwiedzaliśmy Warszawę. Byliśmy na Zamku Królewskim, zwiedzaliśmy Stare Miasto oraz obiekty wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Pod koniec wyprawy pojechaliśmy do centrum handlowego "Złote Tarasy". W centrum handlowym mieliśmy czas na zakup pamiątek i prezentów.

W sobotę, 13 listopada, z samego rana delegacja czeska opuściła nasze miasto.

Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele z Czech dobrze spędzili czas w Polsce i że podobało im się podczas wizyty u nas. My bardzo się cieszymy, że przyjechali do nas. Wierzymy, że współpraca ze szkołą w Hranicach nie zakończy się i że będziemy się mogli nadal spotykać i utrzymywać zadzierzgnięte przyjaźnie.

Daria Grońska kl. IIIA gimnazjum- uczestniczka wymiany