Wizyta w Republice Czech - Hranice na Morave

W dniach 22 – 26 maja 2017 r. przedstawiciele naszej szkoły z klas Va, Vb i VIa złożyli rewizytę u czeskich kolegów z miasteczka Hranice na Morave.

Około 14.30 dotarliśmy do Hranic, gdzie na dworcu czekali na nas zaprzyjaźnieni uczniowie wraz z rodzicami. Po krótkim przywitaniu udaliśmy się wraz z nimi do domów, gdzie spędziliśmy resztę dnia.

We wtorek o godzinie 8.00 powitał nas w szkole Pan Dyrektor, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po placówce odwiedzając uczniów, którzy właśnie rozpoczynali lekcje. Kolejnym punktem naszego pobytu była wizyta w parku rozrywki Heipark Tosovice. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyła się kolejka górska, chociaż trampoliny, tubing, bungee czy zjeżdżalnie nie zostały pominięte. W bardzo dobrym nastroju wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas obiad, po którym  udaliśmy się na spotkanie z Panem Burmistrzem. Zostaliśmy oprowadzeni po zamku, który pełni rolę ratusza, oraz zapoznani z jego historią.  Następnie wyruszyliśmy w kierunku starówki, gdzie weszliśmy na wieże. Z góry rozpościerał się piękny widok na miasto i okolice.

Następnego dnia wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę ku Hranickiej Przepaści i dalej do Zbraszowskich Jaskiń Aragonitowych leżących na terenie uzdrowiska Teplice. Po obiedzie uczniowie mieli okazję spróbować swych sił w jeździe na łyżworolkach.

Z kolei na czwartek zaplanowany został wyjazd do Ołomuńca, uważanego za jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Po dotarciu na miejsce odbyliśmy rejs rzeką Morawą, a następnie zwiedziliśmy historyczne centrum miasta. W Ołomuńcu przewidziano także czas na zakupy w centrum handlowym, po których udaliśmy się do galerii sztuki Another Wall. Uczniowie wcielili się w artystów współtworzących fragment mozaiki umieszczonej na ścianie galerii. Wieczorem, po powrocie do Hranic, uczestniczyliśmy w pożegnalnym spotkaniu zorganizowanym przez rodziców.

W końcu nadszedł czas powrotu. Zebrani w hali dworca czekaliśmy na pociąg. Choć nie obyło się bez łez, wszyscy szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Mamy nadzieję, że koniec wizyty nie oznacza końca zawartych znajomości. Z pewnością będziemy miło wspominać ten tydzień i naszych gospodarzy.

W wycieczce uczestniczyli: Julia Domańska, Maria Komosa, Izabela Ptaszyńska, Aleksandra Wardak, Wiktoria Wars, Antoni Borkowski, Szymon Burdalski, Mateusz Karaś, Jakub Mierzejewski i Michał Ratajski oraz opiekunowie: Dariusz Kowalski i Marek Wojtuń.